Sallad Kam Bing med lammfilé 

En sallad är perfekt så här medan man laddar upp inför julens fett- och proteinchock. Jag har ingen aning om vad ”Kam Bing” betyder men originalreceptet heter så. Det kommer från den utmärkta kokboken ”Kärlek, oliver och timjan”. Jag har givetvis modifierat det något och det går att lägga till det man tycker är gott

  
Receptet:

Saft av en lime

3msk solrosolja

1msk sesamolja

2msk vatten

2cm riven ingefära

2msk soya

1msk socker

2 vitlöksklyftor

1 röd chili

1 röd paprika

3 salladslökar 

100g böngroddar (färska)

1 kruka färsk koriander

1 kruka färsk basilika (gärna thaibasilika)

En påse ”flower sprouts”

2 pak choi

En påse blandad sallad

2 lammfiléer

Salt

Peppar

100g cashewnötter 

Börja med att rosta cashewnötterna i en torr panna.  Pass på här för plötsligt blir de brända. Lägg i en skål när de fått fin färg.

Salta lammfiléerna och låt vila. Sätt ugnen på 100 grader. 

Blanda ihop dressingen i en bunke. Rör ihop limesaft, solrosolja, sesamolja, vatten, riven ingefära, soya och socker. Skala och hacka vitlöksklyftorna så fint du kan. Skiva chilin på snedden. Skär paprikan i så tunna strimlor du kan. Skär salladslöken på snedden. Blanda i allt detta i dressingen. 

  
Spola groddarna i kallvatten i ett durkslag och låt rinna av. 

  
Stek lammfiléerna i olivolja och låt dem gå färdigt i ugnen tills de har en innertemperatur på 50 grader. 

Ta ut dem ur ugnen och låt de vila. 

Höj temperaturen till 200 grader och lägg ”flower sprouts” i en form. Ringla över lite olivolja och rosta dem i ca 15 min så att de blir krispiga. Jag har två ugnar så jag kör detta parallellt med köttet. 

Skölj salladen i iskallt vatten och skaka torr. 

  
Lägg upp salladen på ett stort fat. Grovhacka koriander och basilika och blanda ihop. Häll på dressingen med allt och böngroddarna. Blanda runt. Ta ut ”flower sprouts” ur ugnen och salta. Skiva upp köttet i tunna skivor och placera på salladen. Strö över cashewnötterna och till sist ”flower sprouts”. Servera med ett gott vitt vin, gärna en riesling
   

  

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s