Heta och kladdiga spjäll med klyftpotatis och grillad majs

IMG_2107
Kokta spjäll ser inte så gott ut men det blir bättre när de grillats

En favorit som kommer igen ofta under sommaren. Jag har lagt upp det tidigare på bloggen, men denna gång blir det ett nytt recept på glacen. Som vanligt kör vi cole slaw till spjällen.

Till 6 pers använder jag ca 3 kg tunna revbenspjäll. Jag delar upp dem i mindre bitar så att de får plats i kastrullen.

Kalvfond eller buljongtärningar (antalet beror på mängden vatten)

Hel svartpeppar (10 korn)

1 gul lök

4 hela vitlöksklyftor

vatten

Lägg spjällen i en kastrull och fyll på med vatten. Sätt till buljongtärningar eller kalvfond och pepparkorn. Skala och klyfta löken. Lägg iIMG_2106 lök och skalad, hel vitlök. Sätt på ett lock och låt det hela koka upp. Om du använder en vanlig spis går det fortare om vattnet körs i en vattenkokare innan du häller på det. Jag har gasspis och då går det fort ändå.

Låt spjällen koka tills köttet går lätt att lossa från benen. Det tar ca 1 till 1- 1/2 timme. När det är klart tar du upp spjällen och lägger dem på en plåt eller ett stort bläck.

Under tiden gör du i ordning glacen

Glace

4 dl ketchup

1/2 dl äppelcidervinäger

2 dl farinsockerIMG_2108

4 msk chipotlepasta (finns vid tacogrejerna i butiken)

1 msk rökt paprikapulver

1 msk liquid smoke

1 tsk vitlökspulver

2 tsk lökpulver

1 msk Worcester shire-sås

1 msk soya

Lägg alla ingredienser i en kastrull och koka ihop det hela i ca 10 minuter. Låt det svalna. IMG_2109

Grillad majs

Färsk majs med blasten kvar

Lägg majsen med blasten på i en bytta med vatten i ca 10-20 minuter

Gör iordning grillen. När kolet är askgrått lägger du på majsen med blasten kvar. Blasten kommer att förkolnas men det är helt i sin ordning. Majsen är skyddad och blir lagom grillad. När du serverar så är det bara att skära/dra bort blasten. Det är viktigt att det inte är för varmt när du grillar spjällen eftersom sockret i glacen bränner snabbt. Sedan är det bara att pensla, vända, pensla vända osv tills all glace är slut.

Servera omedelbart!IMG_2110

 

 







 

IMG_2111

 

 

 

 

 

 

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s