Gjorde denna rätt som en förrätt en nyårsafton för många år sedan. Sjukt gott! Receptet kommer från en kokbok som heter ”New italian cooking” med rätt knepiga recept men det här är enkelt. Den friterade zucchinin smälter i munnen. Börja med majonäsen.
Sardellmajonäs
Två äggulor
1 1/2 tsk citronsaft
1 1/2 tsk rödvinsvinäger
1/2 msk fint hackad persilja
Salt och peppar
1,75 dl neutral olja typ solrosolja
1 msk finhackade sardeller
1 1/2 tsk finhackad kapris
Några droppar Worcestershiresås
Ta fram en skål och vispa ihop äggulor, citronsaft och rödvinsvinäger. Ta i persilja och lite salt och peppar.
Sätt till oljan i en fin, tunn stråle under vispning. När ungefär halva oljan gått i och majonäsen börjar tjockna så sätter du till sardeller och kapris. Fortsätt vispa och ta i resten av oljan i en fin stråle. Smaka av med worcestershiresås och ev mer salt och citron och/eller vinäger. Ställ i kylen.
Friterad zucchini
2,5 dl vetemjöl
1 tsk salt
Svartpeppar
2 hela ägg, ihopvispade med 2 msk vatten
5 dl pankoströbröd
1 zucchini ca 200-300 g
Olja till fritering
Häll mjölet i en skål och blanda med salt och peppar.
Vispa ihop ägg och vatten i en djup tallrik
Strö ut panko på en tallrik.
Ha en tallrik eller ett galler bredvid att lägga upp zucchinin på.
Skär zucchinin i halvcentimeter tjocka skivor. Lägg dem i mjölet och blanda runt. Lägg över några åt gången i äggen och därefter i pankon. Försök att få dem ordentligt täckts med ströbrödet.
Lägg upp på fatet eller gallret och ställ i kylen i 15-20 minuter om du har tid.
Värm oljan till 175 grader. Detta görs enklast i en fritös men det går att göra i en kastrull. Se bara till att du bara fyller kastrullen till hälften med olja.
Fritera zucchinin i omgångar och lägg upp på en tallrik eller fat med lite papper.
Servera direkt med majonäsen